Blog

Aby mal koučing zmysel

By 3. apríla 2019 No Comments

Každý, kto si prešiel koučingom pod vedením kvalitného kouča vám určite povie, že to bolo dobré rozhodnutie. Odmenou v celom procese je vždy pocit slobody, uvedomenie a mnohé pracovné či osobné veci viete zmeniť natrvalo. Posilníte svoje silné stránky. Hovorte o veciach, ktoré vám idú a v ktorých ste dobrý. To je podstatou koučovania.

Posilníte svoje silné stránky. Hovorte o veciach, ktoré vám idú a v ktorých ste dobrý. To je podstatou koučovania.

S koučingom sa veľmi často môžete stretnúť v profesijnom živote. Pre firmy je už koučovací prístup skoro bežný a využívajú ho čoraz viac. Kedy ho ale využívať tak, aby mal zmysel?

Dajte ľuďom na výber

Koučing nikdy, naozaj nikdy nedávajte vo vašej spoločnosti príkazom. Pri povinnom koučingu nemá nikto motiváciu a chýba tu potrebná dôvera medzi koučom a koučovaným. Nechajte na ľuďoch, aby si sami vybrali oblasti, ktoré si chcú s koučom prejsť a zaraďte koučing ako jednu z možností osobného rozvoja.

Interný koučing

Ak sa vrhnete do koučingu a zvolíte si cestu kde vyškolíte svojich zväčša manažérov tak, aby mohli koučovať svojich podriadených, vedzte, že to nemusí byť šťastné riešenie. Hovoriť o problémoch so šéfom, o problémoch s kolegom, preberať akékoľvek pre vás citlivé témy interne s koučom ktorý je zároveň manažérom?! Presne tak, úspech z koučovania sa zväčša nedostaví. Koučing je o dôvernom vzťahu medzi koučom a koučovaným a v menších spoločnostiach môže byť takýto interný koučing neúspešný.

Koučing je úžasný nástroj. Pokiaľ máte možnosť ho ako zamestnanec využiť či ako zamestnávateľ poskytnúť, verte mi, choďte do toho. Investícia do osobného rozvoja ľudí znamená, že firma má záujem o vašu dlhodobú spokojnosť. Ľudský potenciál je totiž to najcennejšie, čo firmy majú.