Blog

Čaro jazykového koučingu

By 18. septembra 2020 No Comments

Koučing – čo prináša a v čom tkvie jeho úspech?

Čo by ste povedali na to, keby existoval priestor na premyslenie a ujasnenie si všetkého, čo potrebujete k svojmu posunu vpred?  Priestor, kde by sa absolútna pozornosť venovala iba vašim témam a mali by ste vytvorený dostatok času na hľadanie riešení? Čo by vám takýto prístup priniesol?

Sprevádzanie ľudí na ceste zdokonaľovania sa, vzdelávania a rozvíjania sa všetkými možnými potrebnými smermi vám zaručí práve koučing. Ľudia odjakživa hľadajú spôsoby ako sa zlepšovať a práve táto technika im to umožňuje v plnej možnej miere. Jeho podstata spočíva v rozhovore, v dobre položených otázkach, ale aj v cite a intuícii kouča. Sympatické, však 🙂 Koučing si získal množstvo priaznivcov práve kvôli svojej jednoduchosti a praktickosti.

Vedeli by ste si aj vy predstaviť koučing v inej oblasti ako je napríklad podnikanie, šport či životný koučing?

Ja rozhodne áno. V rozbiehaní nového podnikania a aj vo firmách som vnímala koučingové stretnutia ako mimoriadne prínosné. Či už to bol individuálny, alebo tímový koučing. Ale čo iné oblasti? Aj v iných oblastiach existujú vzťahy medzi kolegami, medzi nadriadeným a podriadeným, zákazníkom a klientom. Poznám množstvo profesií, ktoré by si zaslúžili pozornosť kouča.

Mojou pôvodnou profesiou je učiteľstvo. Vyštudovala som v čase, keď ešte koučing nespôsoboval na Slovensku taký „boom“ a tak som počas celých rokov učenia a lektorovania využívala tradičné metódy, ktoré som si počas štúdia osvojila, alebo neskôr sama naštudovala.  Neviete si ani predstaviť, ako dlho som hľadala spôsob, ktorý by vedel priniesť do procesu výučby skutočnú pridanú hodnotu akou je práve poskytnutie priestoru, venovanie dostatku času príprave na kurz, nadviazaniu dôvery a pomoc klientovi ujasniť si dôvody, ktoré ho vedú k zdokonaleniu sa v danej oblasti. A to všetko prirodzene a zároveň štruktúrovane.

Celý môj prístup k učeniu tak vďaka koučingovým zručnostiam zrazu nabral úplne iný rozmer. Okrem toho, že vo výučbe slovenského jazyka musíte disponovať odbornými znalosťami, mali by ste vedieť vysvetliť vzťahy medzi jednotlivými javmi a štruktúrovane viesť celý koučingový program tak, aby bol jednotný, vecný a informácie v ňom boli ľahko zapamätateľné. Tu prichádza na rad aj cit pre prácu z ľuďmi a intuícia, ktorú techniku kedy použiť a či vôbec nejakú vyťahovať, však. Každý prijíma informácie iným spôsobom a pracuje iným tempom. Preto najviac klientov využíva individuálne koučingové programy, alebo dokonca VIP koučingové programy pre čo najintenzívnejšiu podporu. Študentov motivujem, usmerňujem a zvládame všetky komunikačné a gramatické prekážky spolu ako partneri. Plná podpora, partnerstvo a dôvera v celom procese vzdelávania – tak by som charakterizovala jazykový koučing.

A ako si nájsť toho správneho jazykového kouča?

Ak ste po prečítaní článku prikývli a moje vety vám dávajú zmysel, skúste zvážiť spoluprácu s koučom. Sústreďte sa na človeka vám sympatického, takého, ktorý vám sedí a ste s ním „na jednej vlne“. Zároveň je pre vás v poriadku byť k nemu otvorený a spolupráca s ním vás teší.

Tento ešte stále nový spôsob učenia vyvoláva mnohé otázky. Je naozaj taký efektívny? Čo prinesie koučingový program našim kolegom zo zahraničia a našej spoločnosti? Môže sa do programu Learn Slovak Language zapojiť aj môj švagor, ktorý je cudzinec a žijú s rodinou v zahraničí? Som si istá, že otázok máte viac ako dosť. Preto nech sa páči, rada vám ich zodpoviem v našom bezplatnom rozhovore. Stačí si len rezervovať termín.