Blog

Investujte dolár a získajte sedem. Áno, to je koučing.

By 22. mája 2019 No Comments

Už v druhej polovici minulého storočia vyhľadávaný poradca v odbore manažmentu, lektor a pedagóg Peter Drucker povedal, že v budúcnosti môže konkurenčnú výhodu garantovať len vysoko kvalifikovaný ľudský kapitál, ktorý sa dokáže neustále zdokonaľovať.

V budúcnosti môže konkurenčnú výhodu garantovať len vysoko kvalifikovaný ľudský kapitál, ktorý sa dokáže neustále zdokonaľovať.

Peter Drucker

Najdôležitejšou vecou v komunikácii je počuť, čo nebolo povedané nahlas.

Peter Drucker
A mal úplnú pravdu. Prichádza doba (niekde už dokonca aj prišla!), kedy zlyhávajú všetky „patenty na rozum“ a vám zostáva len jediné – spoľahnúť sa na ten vlastný. Či už ste manažér, majiteľ firmy, konzultant, predajca, či vlastníte e-shop alebo vediete projekt, práve pre vás vie byť koučing užitočný. Využiť ho viete pri rozvoji pracovníkov, pri výchove nových manažérov a koučing je veľmi vhodný aj vtedy, keď nastupujete do novej spoločnosti a ocitnete sa v roli nováčika. Každý kto si prešiel koučingom pod vedením kvalitného kouča určite povie, že to bolo dobré rozhodnutie.  Pre firmy je už koučovací prístup skoro bežný a využívajú ho čoraz viac.

Koučing poskytuje množstvo benefitov a služby certifikovaného kouča využívajú najmä ľudia, ktorí chcú dosahovať lepšie výsledky. Najčastejšími dôvodmi, prečo ľudia kouča vyhľadávajú je časový manažment, kariérne poradenstvo  a rada v podnikaní.

Tento článok som nazvala podľa jednej štúdie, ktorú vykonala Matrix Global LLC. Uvádza, že za každý jeden investovaný dolár do koučingu sa spoločnosti vráti späť v priemere $7.90.

 

Podľa štatistík International Coach Federation koučing prináša návratnosť investície pre individuálnych klientov vo výške 68% a pre firmy je návratnosť až 86%.

A čo viac?

o 62,4% lepšie stanovovanie si cieľov

o 60,5% vyrovnanejší život

o 57,1% nižšia úroveň stresu

o 52,4% viac sebavedomia

o 43,3% zlepšenie kvality života

o 25,7% lepšie príjmy

Tu už ide o ďalšiu štúdiu, ktorej sa zúčastnilo 210 klientov koučingu. 197 z nich boli odborníci a s koučom spolupracovali v priemere 9 mesiacov. Zaujímavé je , že 50% týchto respondentov verí svojmu koučovi tak ako svojmu priateľovi či partnerovi a 12% z nich dokonca viac ako komukoľvek inému.

Nezáleží na tom či je váš biznis už rozbehnutý alebo sa o jeho rozbeh zatiaľ len snažíte. Vždy je tu priestor na to, aby ste sa na chvíľu zastavili, upratali si svoje povinnosti, vylepšili stratégie, premysleli si svoje ciele a zamerali sa na dôležité úlohy. Kouč vás rád povzbudí a motivuje.